#szkolapamieta- tradycje wsi polskiej, garncarstwo, zamek...
Treść
Dziś uczniowie klas szkoły podstawowej i PdP wyruszyli dziś w świat historii- poznawać tradycje wsi polskiej, tajniki garncarstwa i zaułki zamku biskupiego.
W Muzeum Małopolski Zachodniej, w Parku Etnograficznym Krakowiaków Zachodnich, w Wygiełzowie, zobaczyliśmy czym różni się chata wiejska od miejskiej zabudowy drewnianej, jak wygląda 400- letni kościółek i co wyróżnia chałupę biednego a co bogatego chłopa. Na koniec podziwialiśmy dwór szlachecki i jego wystrój. Wszystko to w otoczeniu sadów owocowych, ogródków zielnych i małych, drewnianych kapliczek.
Następnie mogliśmy własnoręcznie wykonać prace z gliny garncarskiej i swe umiejetności sprawdzić na kole garncarskim pod okiem instruktora. Prace były różnorakie, tak jak bogata jest nasza wyobraźnia.
Potem przyszła kolej na zmierzenie się ze wzniesieniem Lipowiec i ruinami zamku biskupiego, które wieńczą ten szczyt. Tam niektórych ,,trzeba było" zapiąć w dyby, innym pokazać głęboką studnię, a jeszcze innych wyprowadzić na samą górę baszty. Widoki stamtąd- wspaniałe!
Na koniec wszyscy bez wyjatku zasłużyli na pyszny obiad w Zajeździe Podzamcze w Wygiełzowie.
Wycieczka w barwach jesieni, pod błękitnym niebem odbyła się w ramach akcji #szkolapamieta, gdzie możemy poznawać, kultywować i doceniać nasze tradycje i kulturę narodową.